Články
Lean Academy pro společnost Camso – Srí Lanka
27. 6. 2016 - Mgr. Jana Bejčková
V termínu 14. 5. – 4. 6. 2016 jsme zrealizovali studijní projekt Lean Academy, určený pro 15 účastníků společnosti Camso ze Srí Lanky. Třítýdenní pobyt byl přímo nabitý odborným programem.
Konzultanti API představili v rámci odborných teoretických bloků náš pohled na filosofii Lean, naše pojetí a způsoby aplikace jednotlivých metod průmyslového inženýrství, jako je odstraňování 7 druhů plýtvání, ergonomie, procesní analýza a další. Podstatnou část Lean Academy však tvořila praktická část – odborné exkurze ve výrobních podnicích s konkrétními ukázkami realizace projektů, implementace metod PI, ale i s možností nahlédnout pod pokličku, jak se vytváří Lean strategie, jak vypadá Lean centrum apod. Exkurze pro tento projekt umožnily velmi významné a po odborné stránce zajímavé společnosti z řad našich zákazníků, např. TPCA Czech s.r.o. v Kolíně, Linet spol. s r.o., Pilsner Urquel, ArcelorMittal Ostrava a.s., Škoda Auto a.s. Velmi inspirativní byla návštěva v německěm podniku BMW Dingolfing.
Ve volném čase si účastníci prohlédli typická místa České republiky, jako je Karlštejn, Říp, pražské památky apod., zahráli si bowling a strávili příjemný společný čas s českými partnery.
Závěrečné fáze celé Lean Academy se zúčastnil i pan Frédéric Dionne, Director ACE and HSE (Achieving Competetive Excellence, Health Safety and Environment) z mateřské společnosti Camso v Kanadě.
Projekt se ukázal jako velmi přínosný pro obě strany v souvislosti se sdílením zkušeností a předáváním know-how a stal se velkou inspirací pro další práci.
Účastníkům Lean Academy jsme položili několik otázek, vybíráme nejzajímavější odpovědi:
1) Co Vás v ČR po profesní stránce nejvíce zaujalo?
Je zde fenomenální rozvoj mnoha druhů průmyslu, skvělé technologie a používané metody. Lidé, se kterými jsme se setkali v navštívených společnostech, jsou skuteční odborníci, kteří před námi nic neskrývali, pověděli nám vše, co bylo v jejich silách. Měli jsme možnost naučit se spoustu věcí také díky API, jejíž experti dokáží své vědomosti a know-how skvěle předat.
2) V čem vidíte rozdíl mezi výrobními společnostmi v ČR a na Srí Lance?
ČR je na tom po technologické stránce lépe, v mnohem větší míře se využívá automatizace a výrobní metody jsou tímto oproti Srí Lance velmi ovlivněny. Zaměstnanci jsou v ČR rovněž více ohleduplní k životnímu prostředí.
3) Využívají se na Srí Lance metody průmyslového inženýrství a Lean? Je nějaký rozdíl v jejich aplikaci v ČR a na SL?
V pohledu na průmyslové inženýrství je zde hodně podobností, není zde žádný podstatný rozdíl. Pouze jsme zde registrovali ve větší míře zavádění TPM a vyšší udržitelnost aplikovaných metod.
4) Co se Vám v ČR nejvíce líbilo po mimopracovní stránce?
- Bowling – hrál jsem ho zde poprvé.
- Lidé si více užívají života, jsou přátelštější než na SL.
- Čistota a ochrana životního prostředí.